Vnitřní klid máme uvnitř sebe – proč ho tolik lidí stále hledá?

Možná právě teď sedíš u počítače nebo držíš v ruce svůj telefon a necháváš své oči ztrácet se ve virtuálním světě. Přesně pro Tebe teď píšu tyhle řádky. Chci Ti předat něco, co Ti může změnit život. Ne, nejde teď o žádný produkt, nejde o žádnou službu. Jde o inspiraci, uvědomění a Tvé vlastní AHA momenty.

Nejspíš už jsi slyšela spoustu rad a doporučení, jak najít svůj vnitřní klid, ale zatím Ti nic moc nezabralo. Možná jsi v různým skupinách na Facebooku, možná jsi začala cvičit jógu, přečetla spousty knih o osobním rozvoji. A možná ses i chvilku cítila dobře, ale pak ses zase vrátila do zajetých kolejí, do starých vzorců a nespokojenosti…

Chápu Tě. Byla jsem tam totiž taky. Desítky přečtených moudrých knih, stovky hodin strávených studiem a seberozvojem. Tisíce rad a tipů, jak se stát lepším člověkem. A čím víc jsem se toho snažila nabiflovat, tím víc jsem v tom všem ztrácela samu sebe. Toužila jsem dosáhnout stavu, kdy už budu konečně dokonalá. Budu prostě vědět, jak jsem úžasná, už nebudu muset nic řešit, všechno bude sluncem zalité a bez mráčků. Budu si užívat absolutní hojnost, klid a radost. Hledala jsem různé cesty, doufala jsem, že jednou v životě vyřeším fakt všechno a už bude jen ten klid.

Ale víš co? Moje cesta pokračuje. A ta Tvá taky. Život je právě tou cestou, plnou různých vztahů, kotrmelců a situací. Ale víš co je na tom to nejlepší? Vždycky máme na výběr. Vždycky se můžeme rozhodnout, jak se k tomu všemu postavíme. Máme právo prožívat emoce, které nás naším životem provázejí. Máme právo se vyděsit, cítit se zmateně. Máme právo mít strach, nebo cítit marnost. Ale taky máme právo se zvednout a jít dál.

To, co jsem se naučila na své životní cestě, je, že když se objeví problém, může se dostavit šok a spousta emocí. A možná nás to někdy na chvíli paralyzuje. A to je v pořádku. Můžeme si to dovolit. Na chvíli. Ale pak přijde okamžik, kdy je potřeba dát si odstup a podívat se na situaci z nadhledu. S vírou a jistotou, že na všechno existuje řešení. Na všechno. A když se na situaci podíváme z nadhledu, z jisté neutrality, zjistíme, že každý má svůj vlastní důvod pro své chování a jednání.

A pak je jen na nás, jak se dál rozhodneme. Jak se postavíme k dané situaci. Možná budeme potřebovat něco vysvětlit, možná budeme muset udělat další, jiné kroky. Ale věz, že nejde o to, co říkají ostatní. Jde o to, co cítíš Ty. Mluv pravdu, buď upřímná a komunikuj. Komunikace je klíčem ke smysluplným vztahům. A nezapomeň, že problém není v tom, jak se chovají ostatní, vždycky je jen a jen na Tobě, jak na to zareaguješ Ty.

A teď se trochu zamysli. Co opravdu považuješ za problém? Je skutečně problém, že Tě Tvůj partner neocení, nebo že Tě Tvé děti neposlouchají? Možná je v tom něco jiného, něco, co bys mohla změnit u sebe. Jaký postoj máš Ty sama vůči sobě? Dokážeš sama sebe ocenit? Nasloucháš sama sobě a svým potřebám? Pokládej si otázky, které souvisí s tím, co Tě štve na druhých. A pak samozřejmě komunikuj. Řekni ostatním, co cítíš a co potřebuješ. Ať už je to láska, pozornost nebo třeba odpočinek.

Nezapomínej na sebe. Možná se stále a za všech okolností staráš o druhé, ale co Ty sama? Jaké jsou Tvé potřeby? Nezapomínej na sebe-vědomí (vědomí sebe sama) a na to, že i Ty jsi důležitá. Neboj se dát samu sebe na první místo svého života. Není to sobectví. Je to nutnost.

Kdykoli ve Tvé hlavě vyvstanou myšlenky plné strachu a pochybností, je nejlepším řešením vrátit se do přítomnosti. Teď. Vnímej své okolí, vnímej sebe. Teď. Protože v přítomnosti neexistuje strach ani pochybnost. V přítomnosti jen jsi. Teď. A tady.

Věř mi, život není o tom, být dokonalá. Je o tom, být přítomná a vnímat svět kolem sebe. Nežij ve vzpomínkách na minulost nebo v obavách o budoucnost. Žij přítomným okamžikem a užívej si ho plnými doušky.
A jak se dostat právě do tohohle stavu? Do té absolutní přítomnosti? Zkus se dívat na svět očima úplně malého dítěte. Bez očekávání, bez předsudků. Uvolni svoji mysl od zbytečných myšlenek a prociť v sobě ten klid, který je Tvou součástí právě v přítomnosti. Reaguj na to, co cítíš uvnitř sebe a dělej to, co je právě teď potřeba.

A teď se zeptej sama sebe: Jaký je můj přítomný okamžik? Jak ho mohu ještě víc prožívat?

Svět potřebuje víc lidí, kteří si dovolí žít svůj vnitřní klid. Být si vědomi sebe sama. Jsi připravená vydat se na tuhle cestu?
Já věřím, že ano. Protože jsi dočetla až sem 🙂 Protože jsi úžasná přesně taková, jaká jsi.

Jsem průvodkyní žen a terapeutkou metody JIH (Jasné Informace Hned vnímáním emocí). Mou vášní je práce s ženami, jejich sebe-hodnotou a sebe-vědomím. Pomáhám ženám najít vnitřní klid, radost a lehkost v jejich životě. Pomáhám ženám neztratit se v životě a najít v něm to nejcennější - samu sebe. Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Checklist VZORné mámy

    7 kroků, které když uděláš, konečně se Ti uleví a začne se Ti dařit mít doma s dětmi opravdovou pohodu.

  • Sledujte mě na Facebooku :)
  • Nejnovější články
  • Kategorie